nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

Skąd przychodzimy i dlaczego tam powracamy?
Dla zainteresowanych sztukami wizualnymi niewątpliwie najciekawszym wydarzeniem tegorocznego Festiwalu Dialogu 4 Kultur (temat edycji – „Terytorium”) jest wystawa „Anabasis. Rytuały powrotu do domu”. Przygotowana została przez Adama Budaka. Jednym z jego wielu znaczących osiągnięć kuratorskich była wystawa Principle Hope zrealizowana podczas 7 Biennale Manifesta (Południowy Tyrol, Rovereto).
Czytaj więcej >>>
Ci ludzie byli kobietami
W czerwcu w Galerii Wschodniej mogliśmy oglądać wystawę Vardy Geztow. Varda na co dzień mieszka w Berlinie. Jej wystawa w Łodzi miała miejsce w ramach Spotkań z kulturą żydowską. W tym wypadku miejscem spotkania było mieszkanie w starej kamienicy, należącej niegdyś do żydowskich właścicieli. Varda Getzow zaprezentowała swoje prace w dwóch przestrzeniach a właściwie pokojach galerii. Domowy charakter tego miejsca doskonale współgrał z pracami artystki i potęgował ich działanie.
Czytaj więcej >>>
Mother Super Power – różne siły
Wystawa Mother Super Power w Galerii Promocji Młodych łączy się z dwoma ważnymi datami: Dniem Matki i Międzynarodowym Dniem Dziecka. Nie ulega wątpliwości, że tak jak dni te nie są od siebie oddalone, tak istnieje bardzo bliska więź między ich bohaterami. Kurator wystawy postawił sobie zadanie przedstawienia tego jak macierzyństwo wpływa na sztukę i jak sztuka interpretuje macierzyństwo, dlatego zaprosił do udziału w wystawie trzy artystki-matki.
Czytaj więcej >>>
Ewa Partum powraca do Łodzi
Ewa Partum to jedna z najważniejszych postaci w polskiej sztuce. Jej twórczość, której początek przypada na pierwszą połowę lat 70 plasuje się w nurcie konceptualnym. Obecnie artystka od wielu lat mieszka w Berlinie. Łódź jednak wciąż zajmuje ważne miejsce w jej życiorysie artystycznym, o czym świadczy jej ostatnia wizyta w naszym mieście – 3-dniowa seria spotkań, pokazów filmów, dyskusji zorganizowana przez Galerię Manhattan.W piątek 22 maja artystka oprowadziła publiczność po miejscach, w których przeprowadzała w latach 70 swoje działania.
Czytaj więcej >>>
  Jakie Muzeum?
Emocje związane z nową przestrzenią sztuki w Łodzi już opadły, w związku z tym nastąpił dobry moment na trzeźwe rozważania na temat otwartego w listopadzie 2008 oddziału Muzeum Sztuki w Manufakturze. Nie często otwiera się w Polsce takie instytucje, więc inauguracja „nowego muzeum” stała się wydarzeniem ogólnopolskim. Zaraz po otwarciu pojawiła się wypowiedź Łukasza Guzka na Spam.art, recenzje na Obiegu oraz komentarz Krzysztofa Jureckiego (związanego z łódzkim środowiskiem artystycznym) na jego blogu. Jednak fakt powstania nowego oddziału i nowoczesnej instytucji powinien Łodzian interesować szczególnie. Jako redakcja strony internetowej o Łodzi zwróciłyśmy się z prośbą o wyrażenie swoich wrażeń i opinii do ważnych i znanych osób w łódzkim środowisku artystycznym. Wypowiedzieli się dla nas: Krystyna Potocka – kurator Galerii Manhattan, Artur Zaguła – historyk sztuki oraz Marek Janiak – artysta, członek grupy Łódź Kaliska. Tym wstępem zapraszamy również do merytorycznej dyskusji wszystkich naszych czytelników. Opublikujemy wszystkie wypowiedzi przesłane na adres redakcji. Wypowiedź MARKA JANIAKA.
Czytaj więcej >>>
  |< << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >|