nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

TANGRAM - Ewa Filipczak, Agata Jakubowska, Anna Sidorkiewicz-Wrodycka

Galeria Promocji Młodych

TANGRAM to tytuł wystawy trzech młodych artystek – absolwentek Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W twórczości Ewy Filipczak i Agaty Jakubowskiej ważne miejsce zajmuje grafika. Anna Sidorkiewicz-Wrodycka zajmuje się przede wszystkim malarstwem. GALERIA PROMOCJI MŁODYCH, ul. B. Limanowskiego 166, Łódź, otwarcie: 07.11.2008, godz. 19.00. Wystawa czynna do 24.11.2008.

TANGRAM to tytuł wystawy trzech młodych artystek – absolwentek Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W twórczości Ewy Filipczak i Agaty Jakubowskiej ważne miejsce zajmuje grafika. Anna Sidorkiewicz-Wrodycka zajmuje się przede wszystkim malarstwem.

Artystki mają ze sobą jednak coś więcej wspólnego, niż studia w macierzystej uczelni. Prace, mimo iż wykonane w różnych pracowniach, pod kierunkiem innych profesorów, wykazują się podobną wrażliwością, zbliżonym odczuwaniem rzeczywistości, które objawia się zarówno w podejmowanych tematach, jak i w swoistym odrealnieniu przedstawionego świata.
To obraz świata widzianego i odczuwanego przez kobiety, odzwierciedlenie relacji, powiązań i emocji, w które są uwikłane.

W grafikach Ewy Filipczak i Agaty Jakubowskiej to świat surrealnej rzeczywistości, ujawniający się w przeskalowaniu elementów i ich niezwykłym, niespodziewanym zestawieniu. Postać kobiety zestawiana jest tu z ogromnymi owadami, fantastycznymi stworami, mitycznymi potworami czającymi się w naszej podświadomości, ujawniającymi się w marzeniach sennych. Sięgając dalej w historię sztuki, prace te nasuną skojarzenia z „bestiariuszem” Hieronima Boscha.

W pracach Agaty Jakubowskiej pojawia się również tekst, rodzaj zapisków, urwanych myśli, które przenikają się z obrazami w żywej, zdecydowanej kolorystyce. Głównym akordem jest kolor czerwony. W zestawieniu z kobiecymi ciałami, owadami, organicznymi formami zapełniającymi obrazy wyraźnie zaznaczają się jego odwieczne znaczenia, jako symbolu życia, kobiecości, a także cierpienia.

Kompozycje Ewy Filipczak są bardziej oszczędne i syntetyczne. Artystka prezentuje kilka znaczących elementów – figur, postaci, znaków, symboli, które wydestylowała z obrazów pojawiających się w jej wyobraźni. Te kilka akordów, tonów, uderzeń, tworzy jej zwięzłe, lecz wyraziste utwory.

Obrazy Anny Sidorkiewicz-Wrodyckiej są w swoim charakterze chłodniejsze, a postacie na nich ujęte bardziej syntetycznie, czasami wręcz zgeometryzowane. Trudno rozpoznać cechy charakterystyczne i płeć postaci pojawiających się na obrazach. Rozpoznawalne są jedynie ich sylwety wypełnione liniami lub płaskimi plamami. Czasami dwie postaci łączą się w jeden znak plastyczny, w jedną figurę. Ludzkie sylwety przedstawione wśród codziennego otoczenia z jednej strony stanowią z nim integralną całość, z drugiej jednak sprawiają wrażenie jakby chciały zachować swoją odrębność, odizolować się od prozy życia.

Tytułowy Tangram, to nazwa chińskiej gry, która składa się z siedmiu części – figur geometrycznych, z których, zachowując zasadę wykorzystania wszystkich elementów, można ułożyć tysiące obrazów - sylwetek ludzi, zwierząt, przedmiotów.
Prace trzech artystek prezentowanych w Galerii Promocji Młodych wzajemnie się dopełniają. Tematy zaznaczone u jednej, znajdują swoją kontynuację w obrazach pozostałych. Ich realizacje prezentowane wspólnie stanowią pewną całość, nabierają nowych jakości i znaczeń.

fotografie od góry:
Agata Jakubowska
Anna Sidorkiewicz-Wrodycka
Ewa Filipczak