nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

SZTUKA PO GODZINACH

Galeria Promocji Młodych

Projekt „Sztuka po godzinach” adresowany jest do młodych twórców z całej Polski. Propozycję udziału w projekcie skierowaliśmy do od artystów, którzy niedawno ukończyli uczelnię i zaczynają się borykać z problemami polskiej rzeczywistości. Obecna sytuacja twórców nie rozpieszcza. Oczywiście jest system stypendialny, jednak do państwowych pieniędzy droga jest długa i kręta, a często nie pokrywają one potrzeb minimum socjalnego, nie mówiąc o sfinansowaniu kosztów „wytworzenia sztuki”. Otwarcie 24 luty, godz. 18.00, Galeria Promocji Młodych, ul. Limanowskiego 166, BOK Rondo. Galeria czynna od wtorku do piątku, godz 10-16.

W wystawie biorą udział również studenci zmuszeni do szukania rozmaitych źródeł dochodu, żeby móc kontynuować naukę. Wytwarza to paradoksalną sytuację, w której artyści zmuszeni są do tworzenia sztuki „zaocznie”, w nocy, w wolnej chwili, w pośpiechu. Mogą też przybrać nonkonformistyczną postawę wykonawców wolnego zawodu, ale wtedy często energię zabija pogoń za chałturniczymi zleceniami, a gdy zrezygnuje się i z tego, pozostaje pusta lodówka, brak prądu i ogrzewania, grzyb w mieszkaniu, czyli jednym zdaniem - życie na społecznym marginesie. Chcemy też zadać pytanie o funkcjonowanie na rynku młodej sztuki. Za jakie kwoty artyści sprzedają swoje prace i czy najbardziej istotne dla nich samych realizacje twórcze cieszą się komercyjnym wzięciem. „Sztuka po godzinach” porusza też problem odbiorców, nie tylko tych na bieżąco interesujących się sztuką, ale także tych potencjalnych, którzy chcą kupić sobie sztukę do ozdoby domu, ogrodu, czy w celu podniesienia własnego prestiżu czy po prostu własnej przyjmeności.

Wystawa ma na celu zilustrowanie jak młodzi ludzie radzą sobie z tym problemem. Chcemy pokazać nie tylko produkt końcowy, ale warunki, w których powstaje dzieło, zanim proces zakończy się "happy endem" i praca zawiśnie na sterylnych ścianach galerii lub zostanie wydana jako profesjonalne dvd.

W 2002 roku w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” miała miejsce wystawa pt. „Sposób na życie”. Ekspozycja pokazała, co jest źródłem dochodów polskich artystów. Wzięli w niej udział już uznani polscy twórcy, m.in. Przemysław Kwiek, Anna Baumgart, Julita Wójcik, Robert Rumas. Wydawałoby się, że tacy artyści powinni mieć zapewnione stypendium za swoją twórczość, znaną nie tylko w Polsce, a wielu z nich zarabia na życie malując kwiatki, prowadząc bufet lub projektując reklamy.

Nasza galeria jest zorientowana na promocję młodych twórców. Prezentujemy twórczość przede wszystkim tych, którzy dopiero próbują włączyć artystyczny „mainstream”. Chcemy pokazać w jakich warunkach powstaje młoda sztuka w Polsce i jakie ma szansę konfrontacji z tzw. „zwykłym życiem”?

kuratorka wystawy
Anka Leśniak

ARTYŚCI:

Aleksandra Grudzińska (instalacja, malarstwo) Warszawa
Karolina Stępniowska, (akcja, instalacja) Toruń
Iza Chamczyk (video, akcja) Wrocław
Dorota Chilińska / Andrzej Wasilewski (istalacja) Toruń
Dominik Popławski (instalacja)Toruń
Remik Wojaczek (video) Łódź
Bartek Jarmoliński / Izabela Maciejewska (video, fotografia) Łódź
Iza Cieszko (malarstwo) Łódź
Monika Gałaj (grafika) Łódź
Ania Cygańczyk, Gosia Piotrowska, Aga Munk (video) Wrocław, Kraków
Sebastian Kularski (video) Łódź
Norbert Trzeciak (plakaty) Łódź
Maciek Jabłoński (obiekt) Łódź
Grupa Łuhuu (Kasia Goleń, Karina Marusińska, Agnieszka Rzeźniak, Natalia Rzeźniak) - Wrocław
Janusz Kszysztop (video) Toruń

OPISY PRAC:

ALEKSANDRA GRUDZIŃSKA

MERZBEUTEL

Instalacja „MerzBeutel” to praca ciągłym procesie. Słowo „beutel” oznacza w języku niemieckim „woreczek”. „Merz” jest nawiązaniem do budowanych przez całe życie Kurta Swittersa konstrukcji „Mercbau”.

„Mercbeutel” składa się ze zużytych torebek od herbaty, w których artystka gromadzi organiczne resztki - skrzydła motyli, zasuszone owady, sosnowe igły. Torebki
pochodzą z różnych źródeł. Część z nich została zużyta w godzinach
instytucjonalnej pracy – jej oraz innych osób. Część - przez współdomowników.

"Sztuka po godzinach, to dla mnie często brak energii, niemożliwość całkowitej koncentracji na tworzeniu. Do tej koncentracji właściwie już nie dążę - wynika to po części z pogodzenia się z taką sytuacją - czasem to pogodzenie oznacza akceptację własnych ograniczeń. Czasem jednak bywa przyczyną rozdrażnienia.
W tej chwili nie widzę wyjścia z tej sytuacji. Tymczasem gromadzę torebki, które ktoś mi przynosi lub które sama zabieram. Być może zacznę do nich wkładać coś innego. Na razie są to fragmenty miejsc, w których lubię bywać - kawałki lasu, znaleziska z zakamarków miasta." cyt. autorka

MACIEJ JABŁOŃSKI

Maciej Jabłoński jest wykładowcą w ASP w Łodzi. Charakter jego pracy wymaga przygotowywania się do zajęć, opracowywania konspektów i materiałów dla studentów. Warunkiem pracy na akademii jest również zdobywanie kolejnych stopni naukowych. Praca pedagoga wiąże się z wytwarzaniem ogromnej ilości papierów – tekstów dla studentów, założeń programowych czy wreszcie własnej rozprawy doktorskiej, której nieodłączną częścią jest referat nt. własnych dokonań artystycznych. Nasuwa się więc pytanie ile czasu pedagodzy sztuki poświęcają własnej twórczości?

BARTŁOMIEJ JARMOLIŃSKI
IZABELA MACIEJEWSKA

PAN OD PLASTYKI

Film jest parafrazą teledysku Madonny „Hang up”. Praca mówi o stanie zawieszenia, oczekiwania. Jest obrazem schizofrenicznych zachowań, do których zmuszeni są artyści podejmujący pracę nauczyciela. Szkoła teoretycznie gwarantuje sporo wolnego czasu na własną twórczość. Jednocześnie nauczyciel jest osobą, od której wymaga się „przyzwoitego, moralnego zachowania” i systematyczności w działaniach, co nie zawsze idzie w parze z energią twórczą i łamaniem społecznych tabu. Nawiązanie do postaci Madonny, ikony popkultury można też odczytać jako marzenie o sławie, popularności i sukcesie zawodowym. Na projekt składają się fotografie i film. Tytuł filmu: "Confessions after hours".

KAROLINA STĘPNIOWSKA

Jeśli nie można utrzymać się z własnej sztuki, można próbować znaleźć bogatego współmałżonka. Takich rad udzielają studentkom profesorowie z Katedry Malarstwa Sztalugowego /tzw. Malsztalu/ z Uniwersytetu w Toruniu. Jeżeli jednak nie uda się znaleźć zamożnego męża, to należy poszukać takiego, który przynajmniej jest w stanie zbić blejtram. Artystka postanowiła sprawdzić ewentualnych kandydatów dając im do wypełnienia szczegółową ankietę, w której zobligowani byli do przedstawienia swoich atutów.


NORBERT TRZECIAK

Norbert Trzeciak od pewnego czasu fotografuje postaci ze świata sztuki. Posiada już sporą kolekcję wizerunków artystów, krytyków i kuratorów. Na fotografii uśmiechają się do widzów dwaj znani polscy artyści – Wojciech Leder i Dominik Lejman. Zdjęcie zostało zrobione w trakcie części towarzyskiej wernisażu w Galerii Wschodniej. Nazwiska: Leder i Lejman artysta potraktował jak swoiste znaki firmowe – dające gwarancję dobrej sztuki. Kto z młodych twórców dołączy do tego towarzystwa?

NORBERT TRZECIAK

Wilhelm Sasnal bije rekordy popularności. „Kto po Sasnalu?” pytają dziennikarze
i krytycy.


ANDRZEJ WASILEWSKI

NAWET NIE ZDĄŻYŁEM TEGO POWIESIĆ

Instalacja jest żartem z braku czasu i konsekwencji z tego wynikających. Łączenie różnych obowiązków powoduje, że swoje projekty przygotowuje się w pośpiechu, w ostatniej chwili.

ANDRZEJ WASILEWSKI
DOROTA CHILIŃSKA

CYKLE

„Cykle” to praca inspirowana inspirowana filmem Rybczyńskiego
"Tango" oraz Chaplina "Modern Times". Pokazuje wykonywane w nieskończoność te same czynności, tworzące błędne koło.

IZABELA CHAMCZYK
ŻYĆ POWIERZEM

Film jest ironicznym komentarzem do sytuacji artystów, od których wymaga się zdolności abstrakcyjnego myślenia i umiejętności spojrzenia na życie, nie tylko poprzez względy praktyczne.

MONIKA GAŁAJ

Końcowy etap pracy artysty/artystki ma zazwyczaj miejsce w jego/jej pracowni. Tam przechowuje się też materiały niezbędne do tworzenia sztuki. Po pewnym czasie zaczyna brakować dla nich miejsca. Często ciasne miejsce do pracy twórczej jest zarazem przestrzenią, gdzie artysta prowadzi prace zarobkową. Monika Gałaj wykonała makietę swojej pracowni, mieszczącej się w mieszkaniu w bloku.

Obrazy Moniki Gałaj mają swój początek w jej pracy zarobkowej, jako renowatora zabytków. Marmoryzacje wykonywane na ścianach „przeniosły się” na płótna.

IZABELA CIESZKO

Drzwi od lodówki to miejsce na którym często zostawia się rozmaite notatki, ważne rzeczy, o których nie można zapomnieć. Praca Izy to collage różnych czynności, które wykonuje. Sztuka reprezentowana przez fragmenty obrazów artystki miesza się z prozaicznymi czynnościami. Artystka zaprasza odbiorcę do interakcji. Elementy „układanki” można zmieniać. Są także kartki, na których można dopisać artystce kolejną „sprawę do załatwienia”.


DOMINIK POPŁAWSKI

ARTREZERWUAR

Prace Dominika Popławskiego ukazują, że język używany do opisywania sztuki przestaje cokolwiek znaczyć. Praca podsuwa pomysły na sztukę dla kuratorów i artystów. Działa na zasadzie szukania skojarzeń z wpisanym słowem, frazą. Obrazuje to dobrze sposób pracy kuratorów tworzących wystawy na zasadzie stawiania „tematu” w postaci chwytliwej a pojemnej metafory, „popartej” „wszystkowyjaśniającym” tekstem.

REMIGIUSZ WOJACZEK

MAGISTER SZTUKI

Film jest dokumentem z życia Pawła Hajncla - artysty i jednocześnie „opiekuna ekspozycji” w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

SEBASTIAN KULARSKI

Film ukazuje kilkanaście dni z życia artysty. Akcja składająca się codziennych czynności, poprzeplatana bieżącymi wydarzeniami, m in. rozmową z żoną Roxaną Król /również artystką/ i przyjaciółmi. Przestrzenią realizacji jest klaustrofobiczne mieszkanie Sebastiana i Roksany.

ANNA CYGAŃCZYK
MAŁORZATA PIOTROWSKA
AGNIESZKA MUNK

SZTUKA – SPOSÓB NA ŻYCIE
Film opowiada o funkcjonowaniu młodych artystów i kuratorów w Polsce,
udział biorą m.in:

Zorka Wolny, Szu szu (Karol Radziszewski, Ivo Nikic) Maciek Kurak, Ania Maria Kaczmarska, Doroszuk Wojciech, Rahim Blak, Siostry Borowe, założyciele teatru nowego w Krakowie, studenci wrocławskiej i krakowskiej ASP, Ania Ciabach, lokal 30 - Agnieszka Rajzacher, Piotr Stasiowski, Agnieszka Kłos i inni. Film jest szkicem do większego projektu na ten temat.


GRUPA ŁUHUU!
KATARZYNA GOLEŃ, KARINA MARUSIŃSKA, AGNIESZKA RZEŹNIAK, NATALIA RZEŹNIAK

Fotografie są efektem akcji grupy, działającej od 2005 roku. Obecnie Łuhuu! postanowiła zaznaczyć swoją obecność na terenie reklamy, promować swoją działalność poza obiegiem sztuki. W łódzkich autobusach wyposażonych w monitory LCD można zobaczyć spot promujący działania grupy.

Na fotografiach widać również wizualizacje prezentacji Łuhuu! na bilbordach w Łodzi.


JANUSZ KRZYSZTOP

O PRZYCHODZENIU DO PRACY

Janusz Krzysztop od niedawna jest asystentem na Edukacji Artystycznej w Zakładzie Plastyki Intermedialnej. Film został nakręcony we wnętrzach Uniwersytetu w Toruniu.

PARTNER: MPK ŁÓDŹ
Dziękujemy za zgodę na wyemitowanie spotu grupy Łuhuu!. Spot można oglądać co 25 min w autobusach wyposażownych w monitory LCD


PATRONI MEDIALNI:

TVP 3 Łódź
DZIENNIK ŁÓDZKI
www.spam.art.pl

DZIĘKUJEMY ZA ZAMIESZCZENIE INFORMACJI O PROJEKCIE:

artINFO
Exit
Obieg
Sztuka.pl
Sekcja
Galeria Szara