nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Lech Kunka w Paryżu

Anka Leśniak

W Galerii Blok mieszczącej się w budynku ASP w Łodzi otwarta została wystawa Lecha Kunki "Szkice Paryskie". Wystawa Kunki należy do cyklu prezentacji przygotowywanych od kilku lat przez Włodzimierza Stelmaszczyka – kuratora galerii, mających na celu przybliżenie studentom i szerszej publiczności artystów, którzy wpłynęli na sposób kształcenia i charakter łódzkiej ASP.

Ekspozycję oglądać można do końca czerwca. Głównym tematem wystawy, wbrew temu, co przewrotnie sugeruje tytuł nie są widoki miasta, lecz studia rysunkowe i prace malarskie, które wykonał Lech Kunka w 1948 i 1949 roku będąc jeszcze studentem, podczas stypendium w Paryżu. Jako stypendysta Rządu Francuskiego uczęszczał na zajęcia w Wyższej Szkole Sztuk Dekoracyjnych oraz do pracowni Fernanda Legéra.

Lech Kunka był ważną postacią w łódzkim środowisku artystycznym, warto więc przypomnieć kilka faktów z życia artysty. Urodził się w 1920 roku w Pabianicach. Studia ukończył w PWSSP w Łodzi, dziś ASP, gdzie na jego twórczość wpłynęły teorie Władysława Strzemińskiego. Kunka przez wiele lat wykładał w łódzkiej uczelni, w której pełnił również funkcje dziekana i prorektora. Zajmował się rysunkiem, malarstwem oraz scenografią. Jest autorem kurtyny w Teatrze Wielkim w Łodzi. Zmarł w 1978 roku.

Cechą charakterystyczną wystaw w Galerii Blok jest to, że oprócz prezentowania prac danego artysty, poprzez archiwalne fotografie, zapiski przybliżają osobę twórcy. Na wystawę Kunki składa się więc kilka obrazów oraz prac malarskich na papierze, a w gablotach zobaczyć można rysunki artysty, listy i fotografie. Elementem dopełniającym ekspozycję jest archiwalny film, pokazujący zajęcia w pracowni profesora Kunki. Nakręcony został w 1967 roku kamerą 8mm, przez ówczesnego studenta Lecha Kunki oraz członka amatorskiego klubu filmowego - Krzysztofa Lecha.

Wśród rysunków w gablotach można zobaczyć kilka szkiców architektury Paryża, np. Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny. Artysta ujmuje budowle w sposób syntetyczny, kilkoma kreskami. Jednak najciekawsze prace, to studia wykonane w paryskich muzeach. Są to rysunki rzeźb antycznych, figurek ze sztuki pozaeuropejskiej, a także szkice analizujące kompozycje obrazów Picassa, Cezanne’a oraz innych przedstawicieli kierunków w sztuce pocz. XX wieku, np. futuryzmu. Dowodzą one, że artysta w sposób staranny zapoznawał się podstawami sztuki nowoczesnej. Analizę poszczególnych dzieł przeprowadzał zgodnie z wytycznymi Władysława Strzemińskiego, jednak żywa kolorystyka jego prac, mocny kontur, rozmach z jakim tworzył swoje obrazy bliższy jest zdecydowanie sztuce Fernanda Legéra.

Pewnej pikanterii wystawie łódzkiego awangardzisty, dla którego forma, w tym kompozycja i zasady konstruowania obrazu odgrywały rolę kluczową, dodaje fakt, że w pracach znaleźć motywy erotyczne. Jeden z nich to syntetyczne studium archaicznej rzeźby z wielkim fallusem, inny dostrzec można w ekspresyjnie malowanej pracy, zawieszonej na ścianie. Najpierw zauważamy w niej dłoń, potem okazuje się, że palec wskazujący ma kształt penisa, a dwa owalne kształty w prawej górnej części obrazu to kolana kobiety.

W gablocie oprócz zdjęć i rysunków oraz wielostronicowego szkicownika artysty, zobaczyć możemy korespondencję z tego okresu, którą prowadził ze swoimi wykładowcami - hrabiną Teresą Tyszkiewicz oraz ze Stefanem Wegnerem. W katalogu wystawy natomiast, wydrukowany został list od Władysława Strzemińskiego. Listy poruszają temat aktualnych prądów sztuce, którym Kunka miał okazję przyjrzeć się w Paryżu. Pedagodzy pytają go w jakim kierunku obecnie zmierza sztuka: czy przeważają w niej tendencje surrealistyczne czy abstrakcja. W ówczesnej rzeczywistości, w której kontakt ze światem był utrudniony zarówno ze względów politycznych jak i dostępnych wówczas środków przekazu, Kunka stał się dla swoich profesorów, w pewnym sensie oknem na świat, źródłem najbardziej aktualnych informacji.

Pobyt Lecha Kunki w Paryżu był okresem bardzo intensywnym w jego twórczości. Stworzył wtedy ok. 400 obrazów i 200 szkiców. Wystawę z pewnością warto zobaczyć, ponieważ przybliża nie tylko prace Kunki z tego okresu, ale również atmosferę w jakiej powstawały oraz fragment życia artysty.

Lech Kunka “Szkice Paryskie”, Galeria Blok, ASP w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121. Wystawa czynna od 26.05. do 30.06.2011.