nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

nasza galeria

Wyszukaj z Google

 

Kamila Polak

tekst: Karolina Jabłońska

TEKST


Miasto

Wykorzystanie możliwości przestrzennych papieru zainteresowało artystkę już we wczesnym okresie studiów, kiedy wykonała pracę "Miasto". Polak wykorzystała w niej fragmenty wielkomiejskiego krajobrazu - zdjęcia wieżowców, panoramy miast, z których, stosując technikę kolażu, stworzyła obraz nieistniejącego miasta. W tym przypadku, pojęcie kolażu można odnieść nie tylko do techniki, ale także do sfery znaczeniowej - z elementów kilku miast został stworzony obraz nowego miasta. Artystka uzyskała przestrzenność pracy poprzez prosty zabieg zagięcia dachów niektórych z domów. Dzięki temu praca, mimo tego, że jest kolażem, straciła płaszczyznowy charakter i zyskała trzeci wymiar. Interesujące jest też działanie światłem i cieniem, możliwe do uzyskania dzięki temu, że artystka zrezygnowanie zupełnie z koloru, wykorzystując jedynie czarno-białe kopie zdjęć. W "Mieście" pojawiała się jeszcze jedna cecha, która obecna będzie w powstałych nieco później "Strukturach drukowanych" – wykorzystanie wielu podobnych, drobnych elementów. Dało to wrażenie puzzli, pozwoliło także uzyskać efekt zbliżony do multiplikacji. Mimo nagromadzenia bardzo podobnych do siebie elementów, w pracy "Miasto" nie ma efektu kompozycji powstałej z elementów gotowych, z udziałem technologii czy specjalistycznych maszyn. Stworzenie kompozycji poprzez odcinanie i oddzieranie fragmentów, nakładanie kolejnych warstw, zaginanie istniejących dało pracę, która zmieniała się w zależności od kąta patrzenia, co zwiększa jej wizualną atrakcyjność.


Struktura drukowana

W "Strukturze drukowanej" Polak wykorzystała pasy papieru zadrukowanego metodą sitodruku. Istotne było tu świadome wykorzystanie przez artystkę bieli, czerni i szarości. Wydruki zostały poskładane. W ten sposób każdy złożony element stał się "modułem" dla powstałej struktury. Artystka budując swoją strukturę miała do dyspozycji moduły zadrukowane w różnym stopniu czernią i szarościami, i wykorzystała to zróżnicowanie. "Moduły" nie tylko różnią się kolorem lub formami nadruku. Ich ręczne składanie powoduje, że nie ma wśród nich dwóch identycznych elementów.

"Struktura drukowana" za każdym razem jest układana przez artystkę w miejscu, gdzie będzie prezentowana. Dzięki temu jej kształt dostosowany jest do konkretnego wnętrza, a praca w każdej przestrzeni przybiera nieco inną formę. Czasem jest to struktura oparta na linii falistej, jak miało to miejsce na pokonkursowej wystawie w łódzkiej ASP. Innym razem struktura przybiera kształt spirali , zawsze jednak jest to nieregularna forma, nawet wtedy, gdy zbliżona jest do koła. Duży rozmiar pracy, oparcie jej kompozycji na kontraście czerni i bieli oraz nieregularny, intrygujący kształt powodują, że w pewien sposób anektuje ona otoczenie. Dostosowanie kształtów do konkretnej przestrzeni galerii pozwala artystce wykorzystać znajdujące się na miejscu elementy wystroju wnętrz czy architektury np. lustrzany filar. Niezależnie od miejsca, kształt, który przyjmuje "Struktura drukowana" jest zawsze otwarty, wydaje się nie mieć początku ani końca, a jednak daje wrażenie całości.Obiekty strukturalne

W porównaniu z opisaną wyżej "Strukturą drukowaną" obiekty są dużo mniejsze, mają bardziej zwartą strukturę i nie podlegają zmianom w zależności od miejsca. Tym, co je wyróżnia jest także wprowadzenie koloru.

Jako materiał artystka wykorzystała tu plakaty i ulotki – wciąż jedną z popularniejszych form reklamy. W ten sposób znalazła sposób, by przedłużyć życie drukom, które zaraz po przeczytaniu najczęściej zostają wyrzucone do śmieci. Kiedy informacje zamieszczone na ulotce przestają być aktualne (najczęściej zaraz po przeczytaniu), ulotka trafia do kosza. Wykorzystanie takich druków jest więc przedłużeniem ich życia, działaniem, które można zaliczyć do nurtu "eco".

W przypadku tych prac, Polak wykorzystała już gotowy, zadrukowany kolorem papier. Obecność koloru jest tu dość istotna. Przy jego pomocy artystka podkreśla pewne kształty, wydobywa strukturę obiektów, ale także uławia wywołanie pewnych skojarzeń w odniesieniu do abstrakcyjnych form. Polak sięgnęła także do orgiami, tworząc prace oparte o "moduł", wykonane z odpowiednio złożonych kawałków papieru. W jej przypadku jednak nie powstają żadne konkretne, znane z rzeczywistości kształty, jak kwiat czy zwierzę.

Obiekty mają abstrakcyjne, nieregularne formy, które zmieniają się wraz ze zmianą punktu widzenia – miejsca, z którego ogląda się pracę. Trzeba podkreślić, że w przypadku tych obiektów przesunięcie wzroku nawet o kilka centymetrów, powoduje wyłonienie się zupełnie innych kształtów. Powodem tego jest przede wszystkim układanie "modułów" ciasno, jeden obok drugiego w taki sposób, że widać ich krawędzie. Sposób składania "modułów" różni się w poszczególnych pracach, czasem nawet w obrębie jednego obiektu.


Prace Kamili Polak wymagają czasu – powstają długo, ale również można je długo oglądać. Papierowe "moduły" artystka połączyła ze sobą tak, że powstała nowa całość. Dzięki temu, że każdy "moduł" jest składany ręcznie, porządek jest tylko pozorny – elementy nieznacznie różnią się między sobą, nie ma dwóch identycznych. Również ręczny sposób składania pracy powoduje, że elementy zestawiane są ze sobą trochę intuicyjnie, a ściśle określony układ jest iluzoryczny. Prace Kamili Polak niewątpliwie należy uznać za bardzo atrakcyjnie wizualnie. Technika, jaką zastosowała autorka pozwoliła jej na wykorzystanie światła oraz złudzeń optycznych. Na uwagę zwraca także fakt, że jako tworzywo artystka wykorzystała plakaty i ulotki, również i te zapowiadające wydarzenia artystyczne. Dzięki temu, że zmieniła ich formę – złożyła je i zestawiła w określonym porządku kilkaset złożonych już ulotek, uzyskała nową jakość. W ten sposób niewykorzystane druki przekształciła w pracę.


Kontakt z artystką:

kamila8615@wp.pl
+ 48 507 94 35 59