nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

łódzcy artyści

Wyszukaj z Google

 

Grzegorz Musiał

powrót

Roman Modzelewski


Obraz Nr 13, 1965


Urodzony w 1912 roku w Łoździejach na Litwie, zmarł w 1997 roku w Łodzi.Studia w ASP w Warszawie w latach 1931 – 1935 w pracowni Felicjana Kowarskiego, a później do 1938 roku w pracowni malarstwa dekoracyjnego u Leonarda Pękalskigo. Dyplom w 1946 roku.

Od początku związany z PWSSP /obecnie ASP im. Wł. Strzeminskiego/ w Łodzi, będąc wraz z Leonem Ormezowskim, Władysłwem Strzemińskim i Stefanem Wegnerem jej organizatorem i gdzie pracował do 1982 roku pełniąc funkcję dziekana, a w latach 1952 – 63 rektora.

Przełomowym momentem w twórczości artysty był udział w plenerze w Nowej Rudzie w 1946 roku, gdzie definitywnie odszedł od malarstwa impresjonistycznego na rzecz analizy obrazu słońca i obrazów powidokowych. Strzemiński nazwał ten kierunek poszukiwań „solaryzmem”.

W latach pięćdziesiątych artysta rozpoczął eksperymenty z tworzywami syntetycznymi; produkował meble i zaprojektował i wyprodukował pierwszy w Polsce jacht ze sztucznego tworzywa. Eksperymentował również z materią malarską tworząc cykle abstrakcyjnych, reliefowych obrazów. Do początku lat 90-tych tworzył obrazy o prostych, rytmicznych układach różnie konfigurowanych form reliefowych.

Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Plakatu w Wilanowie, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Materiały pochodzą z katalogu wystawy:
100% ABSTRAKCJI- Nowocześni w Łodzi 1955 – 1965, Łódź, marzec – kwiecień 2004,
wydawcy: Galeria 86, Amcor Rentch

Udostępnione na naszych stronach dzięki uprzejmości Galerii 86.

Kuratorzy wystawy:
Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał

Współpraca:
Janina Ładnowska
Koncepcja i merytoryczne opracowanie katalogu:
Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał

Zdjęcia:
Ryszard Olczak, Piotr Tomczyk