nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

łódzcy artyści

Wyszukaj z Google

 

Grzegorz Musiał

powrót

Andrzej Łobodziński


Obraz brązowy z kołami, 1958


Obraz zielony,
1962


Obraz z czerwoną krawędzią, 1958


Klantata,
A. Łobodziński,
I. Pierzgalski 1965 wnętrze

Urodzony w 1931 roku w Łodzi. Dyplom w PWSSP w Łodzi /obecnie ASP im. Wł.Strzemińskiego/ w 1955 roku. Okresowo, jako pedagog związany był z tą uczelnią.Twórczość w zakresie malarstwa i grafiki. Jest autorem czasoprzestrzennych utworów z pogranicza sztuk plastycznych i muzyki.

Związany był i wystawiał razem z artystami skupionymi w grupie „Piąte Koło”. Wraz z I.Pierzgalskim i K.Zielińskim wystawiał w Salonie Towarzystwa Fotograficznego w Łodzi, a także w 1961 roku w Krzysztoforach /Stanisław Fijałkowski, Ireneusz Pierzgalski, Krystyn Zieliński/ w Krakowie. Uczestniczył w wystawach w „Krzywym Kole” i Galerii Foksal w Warszawie.

Po okresie poszukiwań na bazie taszyzmu, od 1958 roku jego malarstwo zbliżyło się do abstrakcji geometrycznej, dyscyplinowanej swoistym zbiorem reguł i „sposobów”, doprowadzając go do problematyki struktur czasoprzestrzennych.

W 1965 roku wraz z Ireneuszem Pierzgalskim zbudowali rodzaj grającej szafy - „Klantata” - i prowokacyjnie wysyłali ją na konkurs malarstwa i rzeźby. W 1967 roku w pracowni, wraz z Krystynem Zielińskim, zrealizowali „Audycję I”, następna wykonana została w Galerii Foksal w Warszawie w 1968 roku, a III-cia w Muzeum Sztuki w 1972 roku w Łodzi. Wcześniej, bo w 1970 roku powstał utwór rzeźbiarsko-muzyczny zatytułowany „HRA 1970”, będący teraz własnością The Musum of Contemporary Art w Los Angeles.Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeów Narodowych Warszawy i Poznania, Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.


Materiały pochodzą z katalogu wystawy:
100% ABSTRAKCJI- Nowocześni w Łodzi 1955 – 1965, Łódź, marzec – kwiecień 2004,
wydawcy: Galeria 86, Amcor Rentch

Udostępnione na naszych stronach dzięki uprzejmości Galerii 86.

Kuratorzy wystawy:
Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał

Współpraca:
Janina Ładnowska
Koncepcja i merytoryczne opracowanie katalogu:
Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał

Zdjęcia:
Ryszard Olczak, Piotr Tomczyk