nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Jan Rubczak (1884-1942) – marynista w podróży

Muzeum Miasta Łodzi

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Jan Rubczak (1884-1942) – marynista w podróży, 15.06.2014 (niedziela), godz. 17.00. Gmach główny Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15. Wstęp wolny, zbiórka w szatni. Oprowadza Monika Nowakowska.

Aneks Jednego Mistrza

czerwiec-wrzesień 2014


Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na kolejną prezentację czasową, dopowiadającą ofertę Galerii Mistrzów Polskich, stałej wystawy malarstwa, rysunku i rzeźby z kolekcji Krzysztofa Musiała. W Galerii, w dziale 13. „Od Bretanii po Prowansję – pejzaż francuski”, znajduje się Pejzaż z południa Francji, morski krajobraz, który stał się punktem wyjścia dla kameralnej wystawy indywidualnej, przybliżającej twórczość Jana Rubczaka. To postimpresjonista o realistycznym rodowodzie, łączony ze środowiskiem École de Paris oraz z polskim koloryzmem.

Dzięki współpracy z kolekcjonerami prywatnymi oraz Muzeum Narodowym i Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, w Aneksie Jednego Mistrza zgromadzone zostały obrazy olejne i grafiki artysty. Dokumentują one kolejne etapy jego twórczych poszukiwań, zmierzających do wypracowania własnego stylu. Zaczął od fascynacji francuskim impresjonizmem propagowanym przez Józefa Pankiewicza, wykładowcę ASP w Krakowie, gdzie Rubczak studiował w latach 1904-11. Kolejny etap to inspiracje twórczością Paula Cézanne’a, Jamesa McNeilla Whistlera, Szkoły Pont-Aven i grafiką japońską, z którymi zetknął się podczas pierwszego pobytu we Francji, w latach 1911-24. Ostatnia okres to poszukiwania kolorystyczne na gruncie polskim, w okresie międzywojennym, kiedy zamieszkał w Krakowie. Szczególnie wyeksponowany został motyw jego licznych wędrówek na południe Europy: do Francji, Hiszpanii, Włoszech oraz na północ, do Wielkiej Brytanii, Holandii, nad Bałtyk.

Jan Rubczak najchętniej uwieczniał krajobrazy, po I wojnie światowej głównie morskie: widoki portów, zatok, mostów, bulwarów; ciekawie wykadrowane zakola i skarpy oglądane z nietypowych perspektyw. Ich dopełnieniem są widoki miast, głównie Krakowa i Paryża, gdzie Jan Rubczak naprzemiennie mieszkał, a ciekawostką – martwa natura dokumentująca wczesną fazę jego twórczości. Na szczególną uwagę zasługują grafiki artysty, uważanego za Mistrza akwaforty. W tych szlachetnych technikach potrafił połączyć realistyczny rysunek z malarską wrażliwością, uzyskując efekty miękkości i subtelności przedstawienia, najczęściej pejzażu, często też ten sam motyw podejmował w grafice i malarstwie.

Łódzka ekspozycja to wyjątkowa okazja do spotkania z twórczością Jana Rubczaka, od lat 90. minionego wieku na nowo odkrywanego na fali popularności sztuki École de Paris. To zarazem pierwsza indywidualna wystawa prac tego artysty w naszym mieście, choć warto wspomnieć, iż w 1926 roku uczestniczył w grupowej prezentacji Cechu Artystów Plastyków JEDNORÓG (którego był współzałożycielem) w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.


Monika Nowakowska, kurator wystawy

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne oraz oprowadzania kuratorskie, najbliższe odbędzie się 15 czerwca (niedziela) o godzinie 17.00, wstęp wolny.

fotografie z wystawy: Bożena Szafrańska